Prosecká Iron Desítka

www.obsazovacky.cz/xbowling/entry.php?lang=cz&id_turnaj=297&rand=1725270221

Proti technice je človíček malým pánem…….

 V neděli 4. února se měl odehrát druhý letošní turnaj kategorie A na herně Xbowlingu Prosek Duo a sice Prosecká Iron Desítka. I vlivem maximální vytíženosti herny si technické zázemí vybralo svou nucenou daň v podobě technické nespolupráce a zdravotní pauzu v nejméně vhodný okamžik, takže i předcházející, tentýž den hraná Extraliga ČBL skupina Západ O Finále byla organizačně velmi poznamenána a přes maximální snahu a prodloužený herní prostor se pořad utkání nepodařilo kompletně dohrát.

 Abychom předešli podobné ne-li horší blamáži a problémům, zvolili jsme mezi oběma nepopulárními řešeními cestu menšího zla a bohužel až v den konání jsme museli turnaj odříct a zrušit. Takové věci se dějí opravdu pouze v krajním řešení a je to situací velice nepříjemnou pro organizátora, provozovatele herny a zejména pro hráče samotné. Žel technice a věcem mezi nebem a zemí stále ještě nelze vždy a všude ani v jedenadvacátém století poručit.

 Znovu se tímto všem zejména přihlášeným omlouváme a věříme, že přes vše zlé byla situace pochopena a učiněna byla opravdu pro dobro věci a ku prospěchu hráčů především.

 Přes nabytý termínový kalendář jsme náhradní termín pro konání turnaje únorového nalezli a jest tak přesunutý na poslední neděli měsíce a sice 25. února. Hráčky a hráče přihlášené jsme v aktuální obsazovačce ponechali tak, jak přihlášeni jsou a byli. 

 V případě, že někomu termín nevyhovuje, dejte prosím pořadateli obratem vědět na obvyklých kontaktech: telefon (i SMS) 603 893 155, e-mail: slavoj.revnice@seznam.cz, proklikem přes právě tyto webové stránky a odkaz či přímo zde: www.obsazovacky.cz/xbowling/entry.php?lang=cz&id_turnaj=297&rand=1725270221 (kam se samozřejmě lze i nově přihlásit), abychom uvolnili místo případným dalším či jiným zájemcům o start.

 Neb se jedná o turnaj kategorie A a hrát se bude na sportovním mazacím modelu, tentokráte měl být BANK 2 M2, uvidíme, na jakém typu bude tento den hrát předcházející Juniorská Extraliga ČBL a tentýž model bude aplikován právě i na turnaj tento. Jakmile věc informace spatří světlo světa, budou přihlášení hráči těmi prvními, kdo se posléze informaci dozví.

 Ještě jednou se všem omlouváme a věříme, že situace se opakovat již nikdy nebude, vždyť i pořadatel rozhodně ze zmíněného nemá klidného spánku a nejen toho….

S juniorským Extraligovým mazáním se nejlépe popasovalo rovinářské trio Lemurů

 Až v neděli 28. ledna pro kolizi dříve hranými lednovými Mistrovství regionu Prahy & Středních Čech i Mistrovství Republiky ABL, a to jak družstev, tak jednotlivců, nadto několikero baráží a v neposlední řadě i další z turnajů Prestige Tour, se dostalo na úvodní letošní turnaj Prosecké Desítky, nově se shodným dovětkem názvu jako u jiných (nejen) zde a sice Iron. Stále platí, že se jedná o jediný pravidelný jednodenní turnaj kategorie nejvyšší, tedy A, hraný americkým způsobem, každý měsíc na odlišném mazacím sportovním modelu. I tentokráte jsme hráli na shodném, jako tentýž den v (do)poledních hodinách Extraliga ČBL, aktuálně Juniorská. Jednalo se o mazací model BANK 2 M6, lehce 43 stopového delšího formátu, avšak ne až tak těžkého až záludného.

 Propozice pro letošní rok nedoznaly výraznějších změn, pouze finálové hry se zkrátily na dvě hrané a k nim se přičítá třetí, jenž je průměrem her kvalifikačních. Čili stejně jako na sesterské Desítce Říčanské, hrané podle stejných propozic na herně Bowlingu Vojkov, avšak patřící do kategorie B, takže tam jsou hráčům pomocné handicapy odvozovány z průměrů turnajových výsledků, kdežto tady pouze ze sportovního žebříčku. I zde byly právě pomocné bonifikace lehce upraveny a více zprůhledněny i nastaveny dle požadavků ČBA. 

 Jak už je pravidlem všech turnajů od Nového roku, lze sportovně využívat pouze dvoutřetinová kapacita herny, a tak ruku v ruce s tím klesla i účast hráčů na všech turnajích, tudíž bohužel i zde. Nelze však vyjít všem vstříc a z kapacitních důvodů umožnit start převážně v poslední, maximálně předposlední rundě. Snad to bude mít efekt aspoň ten, že se budou přihlašovat, a hlavně účastnit pouze ti, co o účast mají opravdu zájem.

 Na lednové bowlení dorazilo rovných 30 hráček a hráčů, aby si nejprve v kvalifikaci odehráli na při prezentaci vybraných párech drah pětici her, které nejen že stanovily pro postupující vlastně již úvodní finálovou hru, ale určily třináctku rovnou postupujících do finále a další osmičku umístivších se na místě čtrnáctém až jedenadvacátém, kteří o účast tamtéž měli právo zabojovat ve hře poslední naděje – dodatkovém Desperátu. To se jako jediný úsek turnaje hraje bez tréninku i handicapů, ovšem stále americkým způsobem. A pouze zde jsou hráči na dráhy přímo podle pořadí nasazeni, ve finále si opět posle kvalifikačního pořadí své oblíbené volí.

 Ti, co v kvalifikaci dokázali zahrát součet minimálně nad 900 bodů, měli zajištěnu finálovou účast rovnou a tím, kdo byl posledním z nich, byl Jan Štulc, 887 bodů Michala Havelky bylo už jen na účast do bonusové hry, ovšem zrovna Michalovi vystavila stop. Naopak šťastnými finalisty se stali Jaroslav Botor, Tomáš Brich i Jaromír Makovec, byť pak shodou okolností ve finále zaujali ty nejnižší pozice. I v novém ročníku se rozdávají ceny útěchy za první nepostupová místa, a tak jedna patří poslední dobou pravidelné sběračce Lence Blažkové za nepostup z kvalifikace, naopak do finále měl nejblíže v Desperátu čtvrtý Miloš Parkan.

 Ve finálových hrách to podle konečného pořadí vypadá, že rozhodoval spíš neznámý mazací model, bývajíc většinou pohřebištěm nadějí hráčů kladoucí bowlingové koule excentrickým způsobem, ovšem pravdou jest, že při nebývalé vyrovnanosti finálových výsledků byl opravdovým plusem výraznější pomocný handicap, jenž na stupínek nejvyšší nepustil nikoho jiného než členy družstva Lemuři, kterým tak v pořadí Antonín Matějka, Krystyna Janočková a vítězný Josef Colon patřilo kompletní pódium. Krystyna Janočková se nadto stala i Nejlepší ženou turnaje, oceněným vítězem kvalifikace byl Josef Hladík, jediný se součtem o 16 kuželek přesahujícím tisícibodovou hranici. Do honorované osmičky nejlepších patřili ještě vítěz doplňkové kategorie P150 Lukáš Vojáček, David Rain, Lukáš Gurgul, Jan Štulc i Ladislav Jirků. Druhým vítězem hodnocené kategorie a sice P165 se stal Jakub Novák. Autorem Nejvyššího výkonu se stal poté David Rain, když sice stejně jako Martin Kleiman zahrál 244 bodů, ale zvládl to rychleji.

 Během večera byl losován finanční IRON BONUS SPECIAL, majíc hodnotu 1470,- Kč, avšak taženého čísla a výkonu 246 bodů nikdo v úvodních pěti hrách nedosáhl, a tudíž je přesunut na turnaj následný, jímž jsou hned druhého dne, a tedy v pondělí 29. ledna na herně Bowlingu Vojkov historicky první Říčanské Iron Dvojice a kde se bude tak hrát s tamní účastí o zhruba 1900,- Kč. Taktéž bylo vyhlášeno a oceněno celoroční pořadí turnajové série roku 2023, kdy ještě nesla název Prosecká ProShop Desítka, a to celá TOP 10. I zde bylo započítáváno stejně jako na jiných turnajích 7 nejlepších účastí a vítězem se stal s 347 body Josef Colon před Krystynou Janočkovou s body 328 a tentokrát nepřítomným Bohumilem Brázdou díky 305 bodům a současně i lepším nejvyšším umístěním před stejně bodově skončivším čtvrtým Lukášem Gurgulem.

 Další, tedy únorový turnaj následuje v rychlém sledu hned o týden později, znovu další neděli a sice 4. února a opět si budeme muset do pátku 2. února počkat, na jakém modelu mazání své schopnosti budou v ranním hodinách porovnávat hráči Extraligy ČBL a to tentokráte dospělácké, neboť i turnajoví účastníci okusí téhož. . Jakmile spatří světlo světa, oznámíme jej rovněž.