Strašnická Iron Devítka

www.obsazovacky.cz/xbowling/entry.php?lang=cz&id_turnaj=343&rand=1793801464

Strašnická Iron Devítka znovu pro Jana Štulce

 V úterý 13. února se na herně Xbowlingu Strašnice odehrál druhý letošní turnaj celoroční série Strašnické Iron Devítky, jednoho z pěti, který letos nejenže má vlastní celoroční pořadí a započítává se do věrnostního žebříčku Xbowling Iron (Wo)man 2024, ale je jednou pětinou nového, 60 000,- Kč dotovaného celoročního pořadí Devítková Tour 2024 aneb 5x 9 pokaždé jinak… Těmi dalšími jsou ještě Devítky Iron Prosecká, Říčanská, Dejvická i Kamenická.

 Cestu si na hernu našlo 31 prima hráček a hráčů a zejména pánové, co při lednové premiéře odcházeli nespokojeni, povětšinou tentokráte úsměv na tváři vyloudili, neboť jsme přehodnotili situaci a vrátili se dle letitých zvyklostí opět zpět od systému a počítání devítkového pro muže dohazovaného znovu k jednoduššímu nedohazovanému. Změna počtu postupujících přímo do finále či ze semifinále do bojů závěrečných však zůstala a zůstane minimálně pro tuto sezónu bez úprav a neměnná.

 V kvalifikaci se letos hrají pouze tři hry, ovšem ačkoli do semifinále se podívají vždy téměř všichni, hrát se musí díky novince a sice průměru z kvalifikace jako úvodní hra semifinále přesto naplno už od počátku. Do finále postupují tři hráči přímo a nikdo se svého práva nezřekl, takže Petr Pekár, Jan Štulc a zejména oceněný vítěz kvalifikační Jaromír Makovec mohli nervy drásající před finálové hry sledovat v klidu vpovzdálí. Ještě sedmadvacátý pořadí do semifinále postoupil a tím šťastným byl poslední dvěma kuželkami překonavší součet nad 500 bodů a sice Josef Trojan. Naopak prvním nepostupujícím s cenou útěchy se s turnajem bohužel musel rozloučit nováček Erik Koritko. Právě semifinalistům se průměr úvodních třech her počítá jako první hra a k nim odehrají po mazací pauze další dvě, a to podle pořadí sestupně nasazeni na dráze. Z celé čtyřiadvacítky poté nejlepší pouze devítka postupuje do finále, neboť to se nově hraje sice na tři hry a jejich součet od nuly, ale pouze ve dvou hráčích na dráze, jíž si postupující obligátně volí. Zde cenu útěchy jako první nepostupující získal smolně Jiří Kotjužanský.

 Ve finále jsme opět byli svědky zajímavých výkonů, avšak pohříchu v únoru žádné maximální hry, a tak autorem nejvyššího výkonu se stal výborně hrající Jaromír Makovec, když laťku kvalifikačních 288 bodů v závěru navýšil na bodů 290. Ani to mu však nestačilo na vyšší nežli stříbrnou pozici, protože v závěrečných hrách nejvyššího součtu dosáhl Jan Štulc, Jaromíra o 20 bodů předčil a odnáší si znovu jako v měsíci lednu vítězství, mnoho zajímavých cen a nadto již druhou skleněnou kuželku. Stupínek bronzový si 719 body zajistil Jakub Novák a v pořadí za sebou nechal v hodnocené osmičce Libora Tyla, Martina Palase, Petry Vrbu i Pekára a Martina Jindřicha. Nejlepší ženou se stala po hříchu jediná finalista něžného pohlaví, a to Krystyna Janočková.

 V pauze se losoval i tradiční finanční IRON BONUS SPECIAL v již zajímavé výši, když o 10,- Kč překonal hranici 4000,- Kč díky místní účasti a taženo bylo i reálně hratelné číslo, tedy výkon 237 bodů, avšak byť dva hráči byli z obou stran kolem, výhra odolala a je tak přesunuta na následný další turnaj. Jím měl být původně ve čtvrtek 15. února na téže herně Strašnický Iron Senior, avšak po zrušení celé turnajové série se převádí na víkendový Prosecký Iron Special na hernu Xbowlingu Prosek Duo, kde se účastí i opakovanou každého bude navyšovat prémiově o 30,- Kč, takže by se mohl a měl dostat už dokonce přes hranici 5000,- Kč.

 Příští turnaj této série, tedy Strašnické Iron Devítky, je naplánován přesně za měsíc ve stejný den, tedy 13. a března, avšak výjimečně a netradičně díky kolizi s hracím dnem ABL na středu…. 

 I tento budoucí turnaj se opět, stejně jako roku loňského, připojuje k charitativnímu projektu CHARITA BOWLING PRO EVULKU a až do jeho konání 11. května budeme z každého i opakovaného startu jakéhokoliv turnaje odkládat 50,- Kč (u turnaje dvojic 100,- Kč) a kompletní výtěžek poté předáme při konaní akce hlavní pořadatelce Vlastičce Eidernové. V loňském soutěžním ročníku se účastmi nasbíralo 12 150,- Kč během jednoho měsíce, letos je k tomu určeno zhruba dva a půl měsíce a i vyšší počet pořádaných turnajů, takže částka by se měla pohybovat v o dost vyšší hodnotě. Chcete-li i Vy projekt i Evulku samotnou podpořit, neváhejte a přijďte si zahrát, neboť již svou účastí přispějete na opravdu dobrou věc a nadto se pobavíte bowlingem i něco zajímavého či hodnotného můžete vyhrát.

Dohazovaná Devítka se u mužů setkala s rozpaky

 V úterý 16. ledna se odehrál úvodní turnaj nové celoroční série Strašnické Iron Devítky roku 2024 na herně Xbowlingu Strašnice. Hrálo se s pozměněnými pravidly, a to jak hracím systémem, tak zejména způsobem, když pánové museli na rozdíl od dam pro dosažení devítkového strike po prvním hodu zbývající kuželku dohodit. Protože se tento náročnější způsob devítkové hry, dříve nejrozšířenější, nesetkal právě u pánského pokolení s přílišným nadšením a pochopením, rozhodli jsme se počínaje turnajem následným, tedy únorovým, opět vrátit k odlehčené formě devítkového koulení, a tudíž bude turnaj opět Devítkou NEDOHAZOVANOU pro všechny. Změněný systém však zůstává v platnosti.

 Prvního letošního večera se na hernu přišlo podívat 31 hráček a hráčů, a tak po třech kvalifikačních hrách se na kvartet nejméně úspěšných bohužel už místo do semifinálového pokračování nedostalo a alespoň cenu útěchy coby první nepostupující si odnesla Hana Šulcová. Nově do finále má právo přímého postupu pouze trio po úvodních hrách nejúspěšnějších a těmi byli Libor Tyl, Jiří Kotjužanský a oceněný vítěz kvalifikace Petr Pekár. Svého práva se nikdo z pánů nezřekl, a tak v semifinále nastoupili hráči skončivší na 4. až 27. místě. Odehráli dvě hry od nuly na drahách sestupně pole pořadí a k nim jim byla připočtena hra třetí coby průměrová kvalifikační. Pouze nejlepší devítka semifinálového pořadí se díky snížení finálového počtu na dvanáct nejlepších dostala i do her závěrečných. Zde tím oceněným prvním nepostupujícím byl Jakub Novák.

 Pro finále si hráči již podle předchozího pořadí opět dráhy volí a poprvé hráli pouze ve dvou na dráze, za to tři hry od nuly na součet. Vítězem se stal Jan Štulc se součtem 764 bodů, stříbrný skončil Petr Pekár s body 706 a 676 bodů stačilo na stupínek bronzový Albertu Jarovskému. Do oceněné osmičky nejlepších patřili ještě Martin Jindřich, Josef Colon, Martin Palas, Nejlepší žena turnaje Lenka Blažková a Libor Tyl. Autorem Nejvyššího výkonu byl za kvalifikačních 278 bodů Jiří Kotjužanský.

 Během večera jsme předali ceny Janu Štulcovi, jenž nejen, že skončil na druhé pozici celoročního pořadí roku 2023 Vojkovské Devítky, kam ze zdravotních důvodů tentokráte nedorazil, převzal však i cenu coby vítěz posledního měsíčního pořadí věrnostního Xbowling Iron (Wo)man, a tedy se stal vítězem měsíce prosince 2023.

 Kromě obvyklých cen, kdy na hráče čekali sladkosti za docílení pěti jakýchkoli striků v řadě či za shození zelené kuželky postavivší se na pozici té první čistým strikem a nově i za dohozený split oceněné energetickým nápojem, se losoval a losovat bude nadále i finanční IRON BONUS SPECIAL, jenž se zastavil pro tentokráte na částce 1900,- Kč. Taženo bylo číslo 110, avšak téhož výkonu nikdo nedosáhl, tudíž se bonus opět přesouvá na následný turnaj, jímž bude v neděli 21. ledna premiérově na herně Bowlingu & Billiard Dejvice pro změnu třetí z pětice turnajů započítávaných do věrnostního žebříčku IRON DEVÍTKOVÁ TOUR 2024 aneb 5x 9 pokaždé jinak…. s dotací 60 000,- Kč a sice Dejvickou Iron Devítku. Výše je odvislá na tamní účasti, kdy se za každý i opakovaný start bude zvyšovat o 20,- Kč, takže odhadem by se mohlo hrát o zhruba 2300,- Kč. I sem jsou všichni srdečně zváni.

 Na závěr večera jsme i zde ocenili nejlepší hráče první desítky celoročního pořadí roku 2023 ještě pod názvem Strašnická Popo Devítka. Vítězem se stal s 335 body Dušan Kovařík a odnesl si nejen putovní i klasický pohár a další ocenění, ale i 1000,- Kč. Druhý s 600,- Kč a 332 body skončil Jan Štulc a třetímu Jakubu Novákovi s 328 body náleželo kromě jiných cen i 400,- Kč. Vyrovnané pořadí bylo i na dalších místech, kam patřili sestupně Michal Havelka, Martin Jindřich, Josef Colon, Miroslav Jiránek, Martin Palas, Petr Vrba i Josef Hladík.

 Příští turnaj série, jak již bylo zmíněno s návratem k tradičnímu nedohazovanému způsobu devítkové hry se uskuteční v úterý 13. února, kde se se všemi budeme těšit opět na viděnou.